• Latest
  • Trending
Primăria Pucioasa a cheltuit 860.000 lei cu spitalul devenit unitate COVID-19!

Primăria Pucioasa a cheltuit 860.000 lei cu spitalul devenit unitate COVID-19!

iulie 7, 2020
Dâmbovița, sub asediul caniculei! Cod Galben urmat de Cod Portocaliu, temperaturi de până la 38°C

Dâmbovița, sub asediul caniculei! Cod Galben urmat de Cod Portocaliu, temperaturi de până la 38°C

iunie 26, 2026
Corneliu Ștefan: „Grija față de seniori înseamnă responsabilitate față de comunitate”

Corneliu Ștefan: „Grija față de seniori înseamnă responsabilitate față de comunitate”

iunie 26, 2026
Primarul Alexandru Iorga continuă investițiile în educație: finanțare de 180.000 de lei pentru dotarea unui liceu din Găești

Primarul Alexandru Iorga continuă investițiile în educație: finanțare de 180.000 de lei pentru dotarea unui liceu din Găești

iunie 26, 2026
Deputatul PSD Dâmbovița, Carmen Holban: „Drapelul Național ne unește și ne amintește de valorile care definesc România”

Deputatul PSD Dâmbovița, Carmen Holban: „Drapelul Național ne unește și ne amintește de valorile care definesc România”

iunie 26, 2026
Mesaj de unitate și responsabilitate transmis de Corneliu Ștefan, de Ziua Drapelului Național al României

Mesaj de unitate și responsabilitate transmis de Corneliu Ștefan, de Ziua Drapelului Național al României

iunie 26, 2026
Conferințe de alegeri în organizațiile PSD Tătărani și Cândești. Corneliu Ștefan: „Ne continuăm activitatea cu responsabilitate, pentru organizații unite și echipe pregătite să dezvolte județul”

Conferințe de alegeri în organizațiile PSD Tătărani și Cândești. Corneliu Ștefan: „Ne continuăm activitatea cu responsabilitate, pentru organizații unite și echipe pregătite să dezvolte județul”

iunie 25, 2026
Dr. Toni Ovidiu își continuă activitatea la Clinica de Cardiologie Dr. Toni, începând cu luna iulie

Dr. Toni Ovidiu își continuă activitatea la Clinica de Cardiologie Dr. Toni, începând cu luna iulie

iunie 25, 2026
Spitalul Județean de Urgență Târgoviște recrutează medici: performanță, tehnologie și o echipă dedicată vieții

Spitalul Județean de Urgență Târgoviște recrutează medici: performanță, tehnologie și o echipă dedicată vieții

iunie 25, 2026
Programul privind deratizarea si dezinsecția muzeelor aflate în administrarea Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște 2026

Programul privind deratizarea si dezinsecția muzeelor aflate în administrarea Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște 2026

iunie 25, 2026
Universitatea „Valahia” din Târgoviște își consolidează poziția internațională în clasamentul Times Higher Education Sustainability Impact Ratings 2026.

Universitatea „Valahia” din Târgoviște își consolidează poziția internațională în clasamentul Times Higher Education Sustainability Impact Ratings 2026.

iunie 25, 2026
Admitere 2026 la Facultatea de Științe Economice din Târgoviște: primii 200 de studenți primesc tablete gratuite

Admitere 2026 la Facultatea de Științe Economice din Târgoviște: primii 200 de studenți primesc tablete gratuite

iunie 25, 2026
Începând cu 1 iulie 2026, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație se susține într-o nouă locație

Începând cu 1 iulie 2026, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație se susține într-o nouă locație

iunie 25, 2026
Dambovita News
sâmbătă, 27 iunie 2026
  • Stiri
  • Dezvăluiri
  • Eveniment
  • Fapt Divers
  • Politic
  • Administrație
    • Consiliul Judetean
  • Social
  • Anunțuri
  • Sport
  • Târgoviște
  • Contact
No Result
View All Result
Dambovita News
Home Social

Primăria Pucioasa a cheltuit 860.000 lei cu spitalul devenit unitate COVID-19!

iulie 7, 2020
in Social
Primăria Pucioasa a cheltuit 860.000 lei cu spitalul devenit unitate COVID-19!
34
SHARES

”Avem 70.000 de oameni care, de patru luni, suferă, avem oameni cu boli cronice care nu pot să beneficieze de un tratament corect datorită faptului că spitalul a fost blocat total”, arată revoltat primarul orașului Pucioasa, Constantin Ana.

După ce, cu mari demersuri, conducerea Spitalului Orășenesc Pucioasa, unitate suport COVID-19, a reușit să redeschidă Ambulatoriul și Compartimentul de Pediatrie, Psihiatria și alte câteva specializări, acum edilul spune răspicat că va continua demersul pe care oamenii îl solicită neîntrerupt, și anume revenirea la funcționarea normală a unității, mai ales că, pe fondul ultimelor decizii, se așteaptă ca mai multe persoane asimtptomatice, confirmate cu COVID-19, să ceară externarea.

”Consider că a venit momentul să tratăm mai serios, mai aplicat această problemă şi Spitalul Orăşenesc să redevină la ceea ce a fost şi să deservească tot nordul judeţului.

Un argument este că în acest moment stocurile de materiale de protecţie s-au terminat, nu mai sunt teste în tot judeţul. Am ajuns, aşa, să ne jucăm de-a actul medical în condiţiile în care Primăria Pucioasa, care a fost singura instituţie ce a susţinut acest spital în această perioadă, nu mai este dispusă să cheltuiască niciun ban, nici nu mai avem de unde. Transmit factorilor decidenţi de la judeţ că nu suntem dispuşi să mai facem niciun sacrificiu. Este momentul să redevină un spital funcţional, să trăiască din sumele pe care le încasează de la Casa de Asigurări de Sănătate pentru cazurile tratate şi cred că asta trebuie să se întâmple în toată ţara.

DSP cunoaște cu siguranță situația, pentru că au anunțat colegii mei atât de teste, cât și de materialele de protecție, dar nu face nimeni absolut niciun demers. De fapt, sincer, consider că purtăm un monolog surd. Un leuț nu mai băgăm în acest spital. Am băgat aproape 860.000 lei. Să vină cu bănuții de acasă domnii de la Ministerul Sănătății, dacă nu au. Așa ceva eu nu am pomenit și nu credeam că voi vedea vreodată un blocaj de asemenea anvergură în niște situații dramatice, într-o situație în care trebuia să ne facem temele cum trebuie”, a transmis revoltat primarul orașului.

Share25Tweet4SendSend
Articol anterior

Peste 100 de controale în județul Dâmbovița!

Articolul următor

Cod portocaliu de vreme rea în Dâmbovița!

Articolul următor
Cod portocaliu de vreme rea în Dâmbovița!

Cod portocaliu de vreme rea în Dâmbovița!

Polițiștii au întocmit dosare penale pentru conducere fără permis!

Polițiștii au întocmit dosare penale pentru conducere fără permis!

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Accept termenii și condițiile de confidențialitate Politica de confidentialitate.

No Result
View All Result

Dambovitanews

ARTICOLE RECENTE

Dâmbovița, sub asediul caniculei! Cod Galben urmat de Cod Portocaliu, temperaturi de până la 38°C

Dâmbovița, sub asediul caniculei! Cod Galben urmat de Cod Portocaliu, temperaturi de până la 38°C

iunie 26, 2026

Corneliu Ștefan: „Grija față de seniori înseamnă responsabilitate față de comunitate”

Corneliu Ștefan: „Grija față de seniori înseamnă responsabilitate față de comunitate”

iunie 26, 2026

Primarul Alexandru Iorga continuă investițiile în educație: finanțare de 180.000 de lei pentru dotarea unui liceu din Găești

Primarul Alexandru Iorga continuă investițiile în educație: finanțare de 180.000 de lei pentru dotarea unui liceu din Găești

iunie 26, 2026

Deputatul PSD Dâmbovița, Carmen Holban: „Drapelul Național ne unește și ne amintește de valorile care definesc România”

Deputatul PSD Dâmbovița, Carmen Holban: „Drapelul Național ne unește și ne amintește de valorile care definesc România”

iunie 26, 2026

Mesaj de unitate și responsabilitate transmis de Corneliu Ștefan, de Ziua Drapelului Național al României

Mesaj de unitate și responsabilitate transmis de Corneliu Ștefan, de Ziua Drapelului Național al României

iunie 26, 2026

Conferințe de alegeri în organizațiile PSD Tătărani și Cândești. Corneliu Ștefan: „Ne continuăm activitatea cu responsabilitate, pentru organizații unite și echipe pregătite să dezvolte județul”

Conferințe de alegeri în organizațiile PSD Tătărani și Cândești. Corneliu Ștefan: „Ne continuăm activitatea cu responsabilitate, pentru organizații unite și echipe pregătite să dezvolte județul”

iunie 25, 2026

Dr. Toni Ovidiu își continuă activitatea la Clinica de Cardiologie Dr. Toni, începând cu luna iulie

Dr. Toni Ovidiu își continuă activitatea la Clinica de Cardiologie Dr. Toni, începând cu luna iulie

iunie 25, 2026

Spitalul Județean de Urgență Târgoviște recrutează medici: performanță, tehnologie și o echipă dedicată vieții

Spitalul Județean de Urgență Târgoviște recrutează medici: performanță, tehnologie și o echipă dedicată vieții

iunie 25, 2026

Articole recente

  • Dâmbovița, sub asediul caniculei! Cod Galben urmat de Cod Portocaliu, temperaturi de până la 38°C
  • Corneliu Ștefan: „Grija față de seniori înseamnă responsabilitate față de comunitate”
  • Primarul Alexandru Iorga continuă investițiile în educație: finanțare de 180.000 de lei pentru dotarea unui liceu din Găești
  • Deputatul PSD Dâmbovița, Carmen Holban: „Drapelul Național ne unește și ne amintește de valorile care definesc România”
  • Mesaj de unitate și responsabilitate transmis de Corneliu Ștefan, de Ziua Drapelului Național al României

Categorii

  • Administrație
  • Anunțuri
  • Consiliul Judetean
  • Dezvăluiri
  • Eveniment
  • Fapt Divers
  • General
  • News
  • Politic
  • Social
  • Sport
  • Târgoviște
  • Știri
  • Info Cookies
  • Politica de confidentialitate
  • Web Design | Creare Site Web Targoviste

© 2019 DambovitaNews - Cele mai noi stiri din Dambovita

  • Stiri
  • Dezvăluiri
  • Eveniment
  • Fapt Divers
  • Politic
  • Administrație
    • Consiliul Judetean
  • Social
  • Anunțuri
  • Sport
  • Târgoviște
  • Contact
No Result
View All Result

© 2019 DambovitaNews - Cele mai noi stiri din Dambovita

Acest site folosește cookie-uri. Continuând navigarea vă dați consimțământul pentru utilizarea acestora.Detalii.