Luni, 7 decembrie, a fost promulgată legea care prevede extinderea categoriilor de persoane care vor beneficia de reducerea vârstei de pensionare cu 2 ani.
Astfel, locuitorii din zeci de localități din România pot ieși la pensie mai devreme, fără să fie penalizați. Pe lista cu zonele în care poluarea este foarte ridicată se regăsesc și două orașe dâmbovițene: Titu și Târgoviște.
Conform actului normativ, persoanele care pot beneficia de această prevedere trebuie să fi locuit cel puțin 30 de ani în “zonele afectate de poluarea remanentă din cauza extracției, preparării și arderii cărbunelui sau a șisturilor bituminoase, a extracției și preparării minereurilor de uraniu, a extracției și prelucrării minereurilor neferoase cu conținut de praf de emisii de gaze cu efect de seră, de amoniac și derivate, de cupru, plumb, sulf, azot, fosfor, cadmiu, arseniu, zinc, mangan, fluor, clor, feldspat și siliciu ori de radiații din minereuri radioactive, hidrogen sulfurat, crom trivalent, crom hexavalent, cianuri, de pulberi metalicești/sau de cocs metalurgic, a prelucrării țițeiului sulfuros, desulfurarea benzinei, a țițeiului parafinos și neparafinos, a distilării țițeiului în vederea producerii păcurii și a uleiurilor”.


























