Securistul Oprea Alexandru își da aramă pe față, din ce în ce mai mult, pe zi ce trece, dorința acestuia de o îmbogățire grabnică, dar ilicită, la care se adaugă comportamentul megalomanic, de grof, l-au făcut pe acesta să-și piardă mințile efectiv și pentru a epata, a renunțat la Duster-ul din dotare, iar acum umblă în timpul serviciului și nu numai, cu o mașină de 80.000 de euro, cumpărată din bani publici, condusă de un șofer ce de asemeni este plătit de Consiliul Județean Dâmbovița, adică de Statul Român.
În ultima perioadă de timp, de când are impresia că va ajunge șeful PSD Dâmbovița și că este noul stăpân al județului, așa cum au fost înaintașii săi Florin Popescu și Adrian Țuțuianu, domnul securist Alexandru Oprea a început să bată județul în lung și lat, în interes public dar și privat, cu limuzina de 80.000 de euro, limuzina ce i-a fost fatală fostului Președinte la C.J. Dâmbovița – Florin Popescu și care cu siguranță ii va aduce sfârșitul politic și lui Sandu Oprea.
Din cauza acestui individ, din cauza comportamentului acestui securist, PSD Dâmbovița pierde pe zi ce trece tot mai mult din imagine, lucru ce se va constata la alegerile prezidențiale, pentru că comportamentul și atitudinea lui Alexandru Oprea, scârbesc, din ce în ce mai mult, electoratul dâmbovițean, fapt pentru care PSD trebuie să-i retragă de urgență sprijinul politic securistului Oprea Alexandru.