La data de 20 februarie, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Dâmbovița, au reținut pentru 24 de ore un bărbat de 33 de ani, bănuit de comiterea infracțiunilor de evaziune fiscală și spălare a banilor.
Astăzi, 21 februarie, va fi prezentat Parchetului de pe lângă Tribunalul Dâmbovița pentru dispunerea unei măsuri preventive.
În urmă cercetărilor efectuate, polițiștii au stabilit că, începând cu anul 2015, în calitate de administrator al unei societăți comerciale cu obiect de activitate comercializarea de produse farmaceutice, bărbatul ar fi înregistrat cheltuieli fictive.
De asemenea, acesta nu ar fi înregistrat în contabilitate toate veniturile obținute. Ulterior, ar fi transferat veniturile obținute către mai multe societăți comerciale controlate.
Prejudiciul cauzat este estimat la 1.018.374 de lei.


























