În perioada 2-8 septembrie a.c., polițiștii rutieri, sprijiniți de efective de la ordine publică, acționează pentru prevenirea și combaterea principalelor cauze generatoare de accidente de circulație.
Activitățile sunt coordonate, la nivel național, de Direcția Rutieră din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române.
În primele 3 zile de acțiune, atenția polițiștilor s-a concentrat pe depistarea și sancționarea conducătorilor auto care, fie șofează sub influența alcoolului, fie utilizează neregulamentar telefonul mobil sau ori nu respectă normele rutiere privind acordarea priorității de trecere vehiculelor sau pietonilor.
Totodată, acțiunile au vizat și indisciplina bicicliștilor.
În perioada 2-4 septembrie a.c., polițiștii au constatat 13 infracțiuni și au aplicat 707 sancțiuni contravenționale, dintre care 676 în conformitate cu prevederile O.U.G nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice. Din totalul acestora, 224 au fost pentru viteză excesivă, 12 pentru neacordarea priorității de trecere pietonilor sau vehiculelor și 14 pentru indisciplina pietonală.
Alte 145 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate bicicliștilor care au fost depistați nerespectând regulile de circulație.
Ca măsură complementară, polițiștii au reținut 45 de permise de conducere, dintre care 18 pentru depășirea limitei legale de viteză cu peste 50 de km/h și 2 pentru consum de alcool.
Totodată, au fost retrase 13 certificate de înmatriculare.
În următoarele 4 zile, polițiștii vor acționa îndeosebi pentru combaterea nerespectării regulilor privind depășirea și regimului legal de viteză și pentru sancționarea șoferilor aflați sub influența băuturilor alcoolice ori a substanțelor psihoactive.